Klima
Klima na Zlatiboru je alpska i subalpska sa karakterističnim obeležjima. Leta su prijatno topla sa svežim noćima, a zime dosta duge, relativno jake sa obiljem padavina. Mart je najsuvlji u godini a najobilnije padavine su u maju i oktobru. Sneg pada od oktobra do maja, nekad sa kraćim a nekad sa dužim prekidima, i zadržava se na tlu u proseku 100 dana.
Iako letnje temperature znaju da pređu 30 stepeni Celzijusa podnošljive su zbog prisustva vetrova koji se nad planinom ukrštaju u čuvenu "ružu vetrova" koja sa produktima četinarskih iglica blagotvorno deluje na ljudsku organizam.
Vetrovi koji na Zlatiboru dolaze sa jugozapada i severozapada su najbrži, a severoistočni najjači tokom cele godine i u svim godišnjim dobima snižava temperaturu vazduha. Jugozapadni i južni vetrovi javljaju se od jeseni do proleća i sa sobom donose toplije vazdušne struje. Zlatibor nema mnogo vetrovitih dana i zabeležen je prosek od 56 dana u godini.
Takozvani lokalni planinski vetrovi duvaju u rano proleće, kasnu jesen, a preko leta u jutarnim satima. U nekim predelima Zlatibora javljaju se vetrovi "noćnici" a njih stvaraju velike temperaturne razlike između dolina i planinskih vetrova.
Ono što je posebno značajno i što Zlatibor izdvaja od drugih planinskih centara je izuzetno veliki broj časova sa sunčevim sjajem (insolacija), prosečno blizu 2000 sati godišnje. Najveći broj sunčanih sati zabeležen je u julu (267 sati) i avgustu (260 sati), a najmanji u decembru (75 sati).