GSS - pozrtvovanost, hraborst i ponos Srbije u teškim danima

22. 5. 2014.

Gorska služba Spašavanja (GS) Srbije, dobrovoljna neprofitna organizacija osnovana s ciljem da pruža pomoć i spašavanje u nepristupačnim planinskim i urbanim uslovima, je u proteklih sedam dana evakuisala više od 1.200 gradjana iz poplavama ugroženih područja Srbije.

 

Kako je Tanjugu rekao jedan od istaknutih pripadnika GS S-a, inače, dečji hirurg, Marko Majstorović u akciji spašavanja sa najnepristupačnijih terena učestvovalo je 140 od ukupno 200 aktivnih pripadnika - spasilaca te službe.

Marko i njegove kolege su se nalazile uvek na najnepristupačnijim mestima na kojima je, kako kaže, ne retko bilo neophodno ukaziti i prvu pomoć.

"U pitanju je uglavnom bilo spasavanje na nepristupačnim terenima gde su policija ili dobrovoljci imali problem da pridju, da na primer udju u zgradu preko prozora ili krova", objašnjava Marko ne propuštajući da istakne da su njegove kolege iskusni i obučeni za primenu alpinističkih tehnika i korišćenje odredjene alpinističke opreme. 

Inače, pripadnici GS S bili su angažovani po čitavoj Srbiji, a najviše ih je, priča Marko, bilo u Obrenovcu, gde je danima bilo i najkritičnije. 

"Upravo u Obrenovcu je bilo najteže, u noći izmedju petka i subote kada je udarni talas poplave bio najveći i kada su izvlačena mala deca, bebe od mesec dana, trudnice...", priča Marko tužnu priču onih koje su te noći spašavali on i njegove kolege. 

Na sreću, dodaje nije bilo nekih većih intervencija na terenu, osim poneka fraktura i, čak, jedan porodjaj. 

Praveći razliku izmedju GS S i specijalnih jedinica vojske i policije, Marko ističe da, osim što su oni volonteri, to je jedina služba koja pristupa ljudima u nevolji kojima niko drugi ne može da pridje. 

"Tamo gde ne može da pridje policija, vojska, hitna pomoć tu uskačemo mi. U pitanju su uglavnom nepristupačni tereni u prirodi, ali i u situacijama ovakve prirodne katastrofe", naveo je.

Iako dečji hirurg u Dečjoj bolnici u Tiršovoj, Marko ima vremena za volonterski rad u GS S-u koja, kako kaže, okuplja uglavnom mlade ljude koji vole prirodu, izazove i na prvom mestu imaju poriv da pomažu drugim ljudima u nevolji.

Ne postoji lokacija na koju ne možemo da dođemo

Priča da član ove službe može da bude bilo ko sa završenim uvodnim kursom koji, kako kaže, predstavlja svojevrsni prijemi ispit koji se sastoji iz sklekova, zgibova, trbušnjaka, čučnjeva i trčanja.

"U pitanju je klasična fizikalija", primećuje šeretski.

Posle toga, dodaje, sledi kurs koji traje oko četiri nedelje i obavlja se uglavnom vikendom na planinanma u Srbiji, zatim ispit koji je potrebno položiti, a potom završna vežba koja se sprovodi na Kopaoniku i tokom koje se pet dana i skoro pet noći neprekidno radi.

"Uvek imamo pristup svim lokacijama. Ne postoji lokacija na koju ne možemo da dođemo, negde malo brže, negde malo sporije, ali u principu uvek dodjemo gde treba", zaključio je Marko koji svojim nastupom u svakom pogledu uliva poverenje u spremnost da pripomogne i u najtežim situacijama.

Inače, GS S Srbije su 1952. godine osnovali iskusni alpinisti, dok danas tu službu čine mnogi iskusni planinari, visokogorci, alpinisti, sportski penjači, speleolozi, ronioci, skijaši i paraglajderisti.